Chovatelská stanice Německých ovčáků TULÁK BALTAZAR

Začleněná pod FCI prostřednictvím ČMKU


Slovníček pojmů




Vysvětlení co je co, případně jak se orientovat ve zkratkách a pojmech. Budu postupně doplňovat.

Nyní tedy Co je co:

Jak krmit štěně Německého ovčáka (aby správně rostlo)
BH
CACT
FCI
Fenotyp
Genotyp
Jehličkový (jehlový) efekt
Standard plemene Německý ovčák - FCI
WUSV

.... než doplním (vidím to na činnost do konce života) tak zkratky přehledně uspořádané jsou zde (odkaz ukazuje na jinou stránku)



A jiné další informace

ŠTĚNĚ A VŠE KOLEM: Bezvadný soubor článků na všeobecné téma štěně naleznete zde

JAK KRMIT ŠTĚNĚ NĚMECKÉHO OVČÁKA ABY SPRÁVNĚ ROSTLO: Psi německého ovčáka váží v dospělosti (s minimem podkožního tuku = v pracovní kondici) 30 - 40 kg, feny 22 - 32 kg viz Standard plemene FCI. Při krmení štěněte se řiďte orientační tabulkou níže, štěně 1x týdne a na konci měsíce zvažte. Pokud štěně s váhou zaostává přidejte na krmné dávce podle potřeby, pokud je těžší uberte. Dávkování krmiv je na každém pytli s granulemi, v případě syrové a vařené stravy upravte krmnou dávku. Od ukončeného 3 měsíce věku by štěně mělo opustit štěněcí buclatost a být spíše hubenější, viditelně se zakončením posledního páru žeber (příp. dvou posledních párů žeber) a to do 12. měsíce věku. Teprve od jednoho roku přestává být výrostek samá noha a začíná postupně mohutnět. Podávání kloubní výživy typu Alavis a Aptus® APTO-FLEX sirup je vhodné i při krmení granulemi i pro štěňata velkých plemen psů, můžete přidávat i vitamín C. Proč? Pro hydroxylaci aminokyseliny prolinu, hlavní složky kolagenu, tvořícího pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Když není dost vitaminu C, tak se kolagen špatně tvoří.


Orientační váhové hodnoty:

Váha dospělého
psa/feny
ukončený věk štěněte
2 měsíce
ukončený věk štěněte
3 měsíce
ukončený věk štěněte
4 měsíce
ukončený věk štěněte
6 měsíců
ukončený věk štěněte
12 měsíců
ukončený věk štěněte
18 měsíců
30 6,2 kg 10,7 kg 14,8 kg 20 kg 26,5 kg 29,8 kg
35 7 kg 12,3 kg 16,8 kg 22,8 kg 29,8 kg 33,9 kg
40 7,7 kg 13,4 kg 18,6 kg 25,6 kg 33,6 kg 38,2 kg





Důležité upozornění zájemcům o štěně Německého ovčáka s průkazem původu: v ČR působí klub pod názvem Klub CZKCNO.z.s., který s chovem Německého ovčáka (přes mezinárodní kynologickou federaci FCI a klubem Německého ovčáka) nemá nic společného. Zrovna tak mohou působit a působí i další "kluby".

Jediný oficiální zástupce směrem k FCI (prostřednictvím ČMKU) je Český klub Německých ovčáků.


NAOPAK štěňata s průkazem původu pod mezinárodní kynylogickou federací FCI musí splnit podmínky chovu (RTG, DNA, všestranná zkouška, výstava, bonitace) k tomu, aby se stali tzv. chovnými jedinci. Každá vada, či odchylka pak vede k tomu, že do chovu takoví jedinci zařazení nejsou aby zdravotní potíže nepředávali potomstvu!!! A právě na podobných jedincích "chová" CZKCNO.z.s. a pak se může stát že koupíte štěně se zdravotní vadou. Dalším podobným klubem je Moravia Dog Club z.s.. Buďte proto obezřetní při nákupu štěnětě NO s průkazem původu, protože uvedené spolky nespadají pod FCI a pokud se budete chtít zúčastnit jakékoli akce (výstavy, zkoušky) pod záštitou FCI, tak je průkaz původu vydaný mimo FCI NEPLATNÝ, totéž platí i o zařazení do chovu. Jestli je nebo není chovatelská stanice začleněná pod Český klub NO pod hlavičkou FCI zjistíte zde (nemusí tu být všechny) nebo v registru FCI v Belgii